A háztartási méretű kiserőművek (HMKE) tulajdonosainak képviseletében, a Napelem-felhasználók Érdekvédelmi Platformja Egyesület (NÉP Egyesület) az alábbi követeléseket hozzuk a döntéshozók tudomására a napelem tulajdonosi közösségének állampolgári jogainak védelme és a fenntartható fejlődést támogató, igazságos energiapolitikai szabályozás érdekében.
A NÉP Egyesület célja a jelenlegi és jövőbeli napelem-tulajdonosok (HMKE tulajdonosok) érdekeinek képviselete, a törvényi szabályozásokkal kapcsolatos jogos igényeik érvényre juttatása.
Célunk a HMKE-tulajdonosok állampolgári jogainak védelme, a megújuló energiaforrások által megtermelt energia széleskörű elterjedésének támogatása, és különösen a napelemes rendszerek által megtermelt villamosenergia hosszú távon is tisztességes és átlátható elszámolásának biztosítása Magyarországon.
A NÉP Egyesület célja a HMKE-tulajdonosok érdekképviselete az energiaszolgáltatók, az energiakereskedők, az aggregátorok és a jogalkotók felé egyaránt.
- Követeljük, hogy a 2023. szeptemberétől 2023. december 29-ig hatályba léptetett rendeleteket mielőbb töröljék el, és kártalanítsák azokat a villamosenergia termelőket és fogyasztókat, akiket már bruttó elszámolásba kényszerítettek. Ezek a rendeletek igazságtalanul sújtják a HMKE-tulajdonosokat, ezért a jogsértő módosítások visszavonását és az érintettek kompenzálását követeljük. A vonatkozó rendeletek:
A 427/2023. (IX. 13.) Korm. rendelet a Vet.vhr. 5. §-át több lépésben módosította a háztartási méretű kiserőművek elszámolási szabályainak szigorítása érdekében:
1. 2023. szeptember 13. – Bevezetésre került a 10 éves időkorlát a szaldó elszámolásra.
2. 2023. október 6. – Kiegészítés, miszerint a betáplált és vételezett energia irányonként és fázisonként külön mérendő.
3. 2024. január 1. – További részletek, mint az új árképzési szabályok a betáplált energiára, illetve a bővítésre vonatkozó feltételek.
- Követeljük azoknak a műszaki megoldásoknak a kidolgozását és állami támogatását, amelyek kifejezetten a HMKE-tulajdonosok érdekeit szolgálják. Például az ipari tárolókapacitások kiépítését a túlfeszültség nevű jelenséggel terhelt trafó körzetekben, amelyek hozzájárulnak a villamosenergia hálózat stabil működéséhez és a megújuló energia hatékonyabb kihasználásához.
- Az áramszolgáltatókkal szemben a kiszolgáltatott fogyasztók érdekeit figyelembe véve követeljük az átlátható és előre kiszámítható számlázást. A jelenlegi elszámolási rendszer számos nehézséget okoz az érintettek számára; ezért elengedhetetlen egy egyszerű, átlátható és kiszámítható megoldás bevezetése.
- Követeljük, hogy a közcélú hálózatra történő kitáplálás átvételi árát azonnal emeljék fel az A1-es lakossági tarifa 80%-ára (a 71,-Ft/kWh esetén 57,-Ft/kWh értékre). A jelenlegi átvételi ár ugyanis aránytalanul alacsony, így ellehetetleníti a napelemes rendszerek megtérülését, és gátolja a megújuló energetikai rendszerek folyamatosan bővülő terjedését Magyarországon.
- Többek között a HMKE-tulajdonosok érdekeit is figyelembe vevő valódi társadalmi párbeszédet és egyeztetést követelünk az energiaügyi döntéshozatali folyamatok során. A 2010. évi CXXXI. törvény szellemében elvárjuk, hogy a jogalkotók megfelelő időt és lehetőséget biztosítsanak az érintetteknek a szakmai véleménynyilvánításra, biztosítva többek között a lakosság és a vállalkozások széleskörű részvételét a szabályozások alakításában.
Miért fontos?
A közelmúlt rendeletei gyökeresen átalakították a napelemmel rendelkező háztartások és vállalkozások működésének műszaki, pénzügyi feltételeit és a megtérülés tervezhetőségét, ami nemcsak a HMKE-tulajdonosokat sújtja, hanem hosszú távon aláássa Magyarország fenntartható fejlődésének energiafelhasználási jövőképét is.
A Napelem-felhasználók Érdekvédelmi Platformja (NÉP) Egyesületként egy olyan energiapolitikáért állunk ki, amely nemcsak támogatja a megújuló energiaforrások széleskörű elterjedését, hanem ösztönzi is a lakosságot a környezetkímélő energiatermelésre valamint az átgondolt fogyasztásra. A NÉP Egyesület védi a napelemes rendszerek tulajdonosainak érdekeit a folyamatosan változó és az őket ellehetetlenítő ad-hoc törvényi szabályozástól és az ezek következtében jelentkező kiszámíthatatlan és egyre növekvő gazdasági terhektől.
Követeljük a napelemes elszámolási rendszer igazságos, átlátható rendezését, amely stabil, élhető és kiszámítható energiaügyi szabályozást biztosít, és hozzájárul Magyarország fenntartható fejlődésének jövőképéhez.
Teljes cikk: https://szabad.ahang.hu/petitions/igazsagos-szabalyozast-es-tisztesseges-arakat-a-lakossagi-napelemeseknek